úterý 23. června 2009

EL8-X Distressor

Konečně mě nespokojenost se zvukem dokopala ke koupi analogového outboardu. Distressor je jednokanálový analogový digitálně řízený kompresor a saturátor. Je ručně vyroben z vybraných kvalitních součástek. Investice se vyplatila, jde o všestranný procesor s tím, že ať se použije na cokoli, zní nekompromisně a profi.

Začnu možností saturace. Ta nabízí výběr mezi simulací lampového zkreslení a pásu,dále jejich kombinace s lehkým HP filtrem. V zhledem k tomu, že poslední dobou dost experimentuju s lampama, můžu říct, že zní velice dobře. Tahle saturace dodá "warmth" a zvláště u digitálních zdrojů je pouhá přítomnost lampy silně žádoucí, nicméně ohřeje ve zvukovém spektru jakoby jen něco. To pravé ořechové - prohřátí celého spektra - přináší druhá možnost, simulace pásu, přidání třetích harmonických. Tohle se mi líbí hodně.

Malá odbočka: Pokud bych šel vyloženě po saturaci, nabízí Empirical Labs levnější dvoukanál Fatso. Ten má ale kromě stejné super saturace jen čtyři možnosti komprese s pevně danými časy a to ještě údajně nepoužitelnými. Dalším kompromisním řešením je vylepšený UBK Fatso, který je o $300 dražší a má 7 použitelných kompresorových presetů. To už jsme bohužel skoro na ceně páru Distressorů.

Zpátky k Distressoru. Čtyři velké potenciometry znamenají klasiku: Input gain, Attack, Release, Output gain.
Výborná věc je přepínání ratia jedim tlačítkem. na výběr je osm poloh. 1:1, 2:1, 3:1, 4:1, 6:1, 10:1, 20:1 a Nuke. Každé z nastavení má vlastní koleno tvarované podle vintage klasik. Nejde jen o kompresní poměr, ale každá z možností má rovněž pevně nastavený threshold. První dva presety mají měkké koleno a řekl bych že 2:1 je použitelný téměř na vše a nemůže dojít k chybě. Pak se mi hodně líbí 6:1. Ze všech možností ratia, včetně těch nejnižších lze při extrémním nastavení a v kombinaci se saturací, input gainem a release vytvořit ostrý distortion, který je však skoro vždy příjemný a při vší drsnosti pěkně zakulacený. Zvláštní postavení má možnost 10:1, která má vlastní oddělený obvod a simuluje staré opto kompresory jako LA-2A. Nuke je brickwall limiter. K téhle sekci ještě vlastně patří poslední upgrade Distressoru - British mode. Má samostatný přepínač a simuluje efekt z UREI 1176, kdy jsou stlačena všehna ratio tlačítka. British mode bezvadně zafungoval při pokusech s kickem. Bez újmy prolezou i nabasované kicky a dají se hodně nadupat, zhlasnit.
Chybí sidechain vstup. Místo něj se dá použít vstup pro druhý párový Distressor, pokud není připojen. Dva distressory zapojené do páru mohou být propojeny těmito extra vstupy a výstupy a při sepnutém spínači "link" se jejich řídící signály sčítají. Je tady ovšem další výborná věc - do obvodu detektoru je možno tlačítkem zařadit buď hipass nebo bandpass filtr v pásmu 6kHz. Ze spouštěcí aktivity kompresoru mohou být tudíž vyřazena místa s problémováma hláskama, nedochází k problému s basama, dýchání, pumpování apod. Vše je vyladěno tak, aby to opravdu fungovalo. Některá extrémnější nastavení se nesnášejí se saturací, ale jak attack, tak release mají tak dokonale vymyšlený rozsah, že skoro vždy existuje možnost, jak jejich kombinací eliminovat přebuzení. Stále je co objevovat, třeba hezkou simulaci basového komba nebo "reverse efekt" - ratio se nastaví na Nuke limiter a kombinací input gainu a release se to v určitém místě přesně takhle rozpohybuje. V podstatě se takhle i bez sidechainu vytvoří zhruba efekt z tracku "So much love to give"(DJ Falcon). Možností je daleko více, ještě to tady doplním časem po zkušenostech a třeba i druhým kouskem do páru (zatím se šetří do prasátka).
Bezvadné je, že všechny ty velké vintage kompresory se vejdou do 1U rackového boxu a ani to moc netopí. Dokonce ani nemá větrací otvory.
......to be continued

Žádné komentáře: